Prostatos vėžys

Prostatos vėžys yra dažniausia onkologinė liga Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma daugiau nei 2 tūkstančiai naujų atvejų bei daugiau nei 500 vyrų mirčių nuo prostatos vėžio.

Prostatos vėžys yra dažniausia onkologinė liga Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma daugiau nei 2 tūkstančiai naujų atvejų bei daugiau nei 500 vyrų mirčių nuo prostatos vėžio. Prostatos vėžys dažniausiai diagnozuojamas vyresnio amžiaus vyrams. Prostatoje atsirandant vėžinėms ląstelėms, ilgą laiką nejaučiama jokių ligos simptomų. Simptomai išryškėja tik vėlesnėse stadijose, kuomet gydymas tampa labiau komplikuotas. Dar daugiau problemų kyla vėžiui išplitus į kitus organus.

Visiems vyrams, nepriklausomai nuo to, ar patiriami kokie nors ligos požymiai, rekomenduojama periodiškai pasitikrinti savo sveikatą.

2020 m. duomenys: viso 4508 vyrai mirė nuo vėžio, iš jų 537 – nuo prostatos vėžio.

Šaltinis https://www.hi.lt/uploads/pdf/leidiniai/Statistikos/Mirties_priezastys/Mirties_priezastys_2020.pdf

Lietuvos vyrų sergamumo prostatos vėžiu ir mirtingumo nuo jo duomenys iš 2020 m. GLOBOCAN duomenų bazės ir Higienos Instituto (HI).

 

Prostatos vėžio simptomai

Prostatos vėžys dažniausiai vystosi lėtai ir ilgą laiką nesukelia jokių simptomų. Pagrindiniai prostatos vėžio požymiai yra dažnas šlapinimasis, kuris būna nemalonus ir skausmingas, šlapime kartais aptinkami kraujo pėdsakai. Šie simptomai nereiškia vėžio – jie taip pat būdingi esant prostatos padidėjimui kitaip vadinamam gerybine prostatos hiperplazija.

Agresyvaus vėžio simptomai

Prostatos vėžiui išplitus, be tokių požymių kaip kraujas šlapime ar dažnas šlapinimasis, gali pasireikšti skausmai kitose kūno dalyse: nugaroje, dubens srityje, klubuose. Tai rodo vėlyvą ir sunkiai išgydomą ligos stadiją, kai kauluose yra susidariusios metastazės.

 

Prostatos vėžio stadijos

Tam, kad prostatos vėžys būtų laiku sunaikintas užkertant kelią tolesniam jo plitimui, svarbu žinoti, ar vėžys yra kliniškai reikšmingas (agresyvus). Kliniškai reikšmingu laikomas prostatos vėžys, kurio Glisono įvertis biopsijos medžiagoje yra 7 ir daugiau.
Kuo anksčiau liga bus pastebėta, tuo lengviau bus ją išgydyti. Pirminėse stadijose vėžys yra neagresyvus, jis nesukelia jokių simptomų, dažnai toks vėžys nėra gydomas, o tik stebimas.

Tik vėliau, kai vėžys pasiekia kliniškai reikšmingo vėžio stadiją, reikalingas gydymas, kad būtų išvengta vėžio išplitimo ir galimų komplikacijų. Prostatos vėžio diagnozės patvirtinimui turi būti atliekama prostatos biopsija.

Šaltinis https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/200821 Parodyta, kaip rizika mirti per 10 metų laikotarpį priklauso nuo ligos stadijos, kai kliniškai reikšmingu vėžiu laikomas su Glisono įverčiu 7 arba daugiau. Tirti vyrai, kurie vėžio diagnozės metu buvo 55-59 metų amžiaus. Glisono įvertis 6 – rizika mirti ~8%. Glisono įvertis 7 – rizika mirti ~48%. Glisono įvertis 8-10 – rizika mirti ~75%.