Mokslinių publikacijų apžvalga

Trumpa mokslinių publikacijų apie seilių PGR testus apžvalga

Seilių PGR tyrimas yra toks pat tikslus kaip PGR tyrimas su nosiaryklės mėginiais

 

Diagnolitos, LSMU Kauno Klinikinės Ligoninės Infekcinių Ligų Klinikos bei Kauno Klinikų Laboratorinės Medicinos Klinikos specialistų atliktame tyrime, publikuotame moksliniame žurnale “Infection and Drug Resistance” pateikti rezultatai, palyginus seilių mėginių ir nosiaryklės mėginių tinkamumą nustatyti COVID-19 infekciją sukeliantį SARS-CoV-2 virusą. Gautieji rezultatai parodė, kad seilių mėginiuose virusas yra nustatomas taip pat patikimai, kaip ir iš nosiaryklės mėginių: teigiamų mėginių sutapimas 98,24 %, neigiamų mėginių sutapimas 98,11 %.

Kitų autorių atliktuose darbuose taip pat parodyta, kad seilių PGR testų jautrumas ir specifiškumas yra labai panašūs į nosiaryklės tepinėlių ir gauti skirtumai nėra statistiškai patikimi (Nasiri K, Dimitrova A, 2021; Butler-Laporte G et al., 2021). Remiantis šiais rezultatais, geriau rinktis PGR testą iš seilių, nes surenkant mėginį išvengiama artimo kontakto su medicinos personalu ir taip sumažinama viruso plitimo rizika (Nasiri K, Dimitrova A, 2021; Beyene GT et al., 2021). Kitas seilių PGR testo pranašumas yra tai, kad toks tyrimo būdas yra tinkamesnis vaikų ir karantine esančių asmenų testavimui (Butler-Laporte G et al., 2021).

Seilių PGR tyrimas leidžia nustatyti besimptominius ir ikisimptominius asmenis 

 

Nature Medicine žurnale publikuotame tyrime buvo patvirtinta, kad SARS-CoV-2 virusas nustatomas besimptomių arba ikisimptomių užsikrėtusių žmonių burnos epitelio ir seilių liaukų ląstelėse. Nepaisant to, kad tiriamieji nejautė COVID-19 simptomų, nustatyta, kad jų seilėse esantis virusas buvo infektyvus (Huang N et al., 2021). Seilių tyrimo tinkamumą besimptomių žmonių testavimui patvirtina kitas, Singapūre atliktas, tyrimas, kurio rezultatai publikuoti Scientific Reports žurnale. Tyrimo metu buvo lyginami seilių, nosiaryklės ir nosies landos tepinėlių mėginiai. Tiriant besimptomius ir silpnus simptomus jaučiančius COVID-19 užsikrėtusius žmones buvo gauta, kad seilių PGR tyrimo jautrumas yra panašus arba geresnis negu nosiaryklės ir nosies landos tyrimų (Teo AKJ et al., 2021).

Seilių PGR tyrimas pranašesnis vaikų testavimui

 

Tėvai dažnai nesutinka, kad jų vaikai būtų tiriami paimant nosiaryklės tepinėlio mėginį, nes mėginio paėmimo procedūra yra invazinė ir nemaloni. Todėl Šveicarijoje, Ciuricho mieste, kaip alternatyva vaikų testavimui buvo svarstyta naudoti seilių mėginius, kurių surinkimas yra paprastesnis ir neinvazinis. Ištyrus 170 vaikų buvo gauta, kad seilių PGR tyrimo rezultatai gerai sutapo su nosiaryklės PGR tyrimo rezultatais: teigiamų mėginių sutapimas buvo 93.3% (78.0–99.2%) ir neigiamų mėginių sutapimas buvo 96.4% (91.9–98.8%). Atsižvelgiant į šiuos rezultatus, Ciuricho miesto mokyklose nuspręsta pradėti masinį PGR testavimą nustatant SARS-CoV-2 RNR iš seilių mėginių (Huber M et al., 2021).

0